
Ocena śródokresowa doktorantów Kolegium
Przebieg oceny śródokresowej doktorantów
Realizacja indywidualnego planu badawczego doktoranta podlega ocenie śródokresowej w połowie okresu kształcenia. Ocena prowadzona jest przez Komisję ds oceny śródokresowej składającą się z trzech członków: przewodniczącego z UWr, eksperta z UWr oraz zewnętrznego eksperta spoza UWr. Podczas oceny śródokresowej oceniany jest postęp prac doktoranta, aktywność naukowa, osiągnięcia publikacyjne, terminowość realizacji prac w odniesieniu do IPB, napotkane trudności oraz sposoby przeciwdziałania tym trudnościom przez doktoranta. Ocena śródokresowa może mieć wynik pozytywny lub negatywny. Wynik negatywny skutkuje terminacją kształcenia w Kolegium Doktorskim, wynik pozytywny skutkuje podwyższeniem stypendium doktoranckiego oraz otwiera możliwość dalszej realizacji projektu doktorskiego.
Obrady Komisji składają się z części jawnej, na której doktorant przedstawia swoje osiągnięcia w formie prezentacji oraz z części niejawnej, na której Komisja dyskutuje nad oceną oraz rekomendacjami dla doktoranta. Prezentacja osiągnięć doktoranta odbywa się w trybie zdalnym. Po powołaniu składu Komisji kierownik właściwego kolegium doktorskiego powiadamia niezwłocznie doktorantów o wstępnym terminie oceny śródokresowej. O dokładnym terminie i miejscu lub trybie zdalnym przeprowadzania oceny kierownik właściwego kolegium doktorskiego informuje doktoranta z co najmniej 7 dniowym wyprzedzeniem.
W czasie prezentacji doktorant przedstawia założenia indywidualnego planu badawczego i zrealizowane dotychczas zadania, w szczególności zaś wyniki przeprowadzonych badań, mających być podstawą rozprawy doktorskiej, a także uzasadnienie ewentualnych opóźnień/rozbieżności realizacji w stosunku do harmonogramu. Czas prezentowania nie powinien być krótszy niż 15 minut i przekraczać 25 minut. Zalecane jest 20 min prezentacji.
Prezentacja przedstawiana przez doktoranta powinna zawierać następujące elementy:
1) temat badań;
2) przewidywana forma rozprawy;
3) główne założenia pracy;
4) podsumowanie zrealizowanych zadań w odniesieniu do harmonogramu z IPB;
5) wyniki dotychczasowych badań z uwzględnieniem sposobów upowszechniania cząstkowych wyników badań;
6) wskazanie zaplanowanych, a niezrealizowanych punktów z IPB, z wyjaśnieniem przyczyn rozbieżności;
7) omówienie ewentualnych modyfikacji dokonanych w planowanych badaniach przed oceną śródokresową (szczególnie jeśli zostały ujęte w postaci aneksu);
8) krótkie przedstawienie planu dalszych działań.
Dostarczony przez doktoranta wydruk prezentacji dołączany jest do dokumentacji oceny śródokresowej.
Po zakończeniu wypowiedzi doktoranta Komisja przeprowadza dyskusję z doktorantem na temat przebiegu badań i realizacji harmonogramu IPB (czas dyskusji nie powinien przekraczać 20 minut).
Doktoranci Kolegium Doktorskiego Nauk Biomedycznych podlegają ocenie śródokresowej we wrześniu pod koniec drugiego roku kształcenia, zgodnie z zarządzeniami:
Dokładny harmonogram i wymagania formalne znajdują się poniżej w zakładce dotyczącej oceny w poszczególnych latach.
Ocenę śródokresową przeprowadzą Komisje ds. oceny śródokresowej powołane przez Dziekana Wydziału Biotechnologii na wniosek Kierownika Kolegium Doktorskiego po zaopiniowaniu przez właściwe Rady Dyscyplin Naukowych.
Skład komisji ds. oceny śródokresowej doktorantów reguluje Zarządzenie Dziekana Wydziału Biotechnologii nr 4/2025.
Najpóźniej na 30 dni przed zaplanowanym posiedzeniem Komisji doktorant składa we właściwym dziekanacie lub innej jednostce organizacyjnej wydziału zajmującej się obsługą administracyjną kolegium doktorskiego sprawozdanie z realizacji indywidualnego planu badawczego, którego wzór określa Załącznik Nr 2 ZARZĄDZENIA Nr 25/2021 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 03 marca 2021 wraz z opinią promotora/promotorów na temat postępów doktoranta w realizacji indywidualnego planu badawczego, której wzór określa Załącznik Nr 3 do ZARZĄDZENIA Nr 25/2021 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 03 marca 2021.
Dokumenty, o których mowa powyżej, składane są w formie skanu załączonego do wiadomości wysłanej z indywidualnego konta pocztowego doktoranta, przyznanego w ramach uczelnianej poczty elektronicznej, oraz w postaci wydruku, złożonego niezwłocznie w dziekanacie lub innej jednostce organizacyjnej wydziału zajmującej się obsługą administracyjną kolegium doktorskiego. Na złożonych dokumentach zamieszcza się datę wpływu, nazwę kolegium oraz podpis osoby przyjmującej dokumenty, po sprawdzeniu, że wersja elektroniczna i wydruk są tożsame.